Hizmetlerimiz

Ankara Logar Yapımı

Logar ( Menhol / Muayene Bacası ) Nedir : Toplayıcı / taşıyıcı yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarında kontrol, müdahale, havalandırma, bağlantı, dönüş gibi amaçlarla kurulan muayene bacasına "Logar" denir. Rögar Rogar fiyatları

Beton Muayene Bacası iç çapları genelde Ø 1000 mm, Ø 1200 mm' dir, bunun yanında özel ölçülerde Ø 1400 mm ve daha büyük çaplarda Muayene Bacaları da projelendirilmektedir. Birim Fiyat Tariflerinde geçen prekast ( taşınabilir / fabrikasyon ) Muayene Bacası elemanları Ø1000 mm ve Ø 1200 mm iç çaplı elemanlardır. Döşenen boru çapına göre kullanılacak baca çapı değişmektedir. Ø 200 mm ile Ø 600 mm dahil boru çaplarında kullanılacak baca elemanları Ø 1000 mm iç çaplıdır. Ø 800 mm ve üstü çaplarda döşenen borular için kullanılacak baca çapları Ø 1200 mm ve üstüdür. Büyük çaplı kollektör hatlarına kurulacak bacalar yerinde dökme özel ölçülü imalatlardır. Derinliği 4,00 mt den fazla olan, zemin şartlarının müsait olmadığı ve ağır yük altında kalacak Muayene Bacalarının imalatında donatı ( demir / hasır çelik ) kullanılmalıdır. Altyapının önemini artıran kendine has özellikleri vardır. Projelendirme, hesap, özen ve dikkat gerektiren bir mühendislik işidir. Gelişi güzel yapılacak bir uygulama değildir. Pahalı bir imalattır, bir kez yapılır, üstte yaptığınız tüm güzellikleri tamamlayan, çalıştıran, yaşatan bir sistemin parçasıdır. Tamir etmek veya yeniden yapmak demek üstyapıyı da bozmak ve tüm imalatları yeniden yapmak demektir. Birinciyi yapmak zahmetli ve pahalı ise ikinciyi yapmak iki kat pahalı ve zahmetlidir.

Logar Yapımı

Logar Yapımı

Logar Yapımı

- Logar kapakları, genelde döküm, beton yada sac olabilir. Şekilleri ise oval, kare, yada dikdörtgendir. Logar kapaklarının yuvarlak olma nedenleri ise şunlardır: 

Ekonomik: Logar kapakları geometrik olarak en makul seviyede malzeme tüketen bir şekilde üretilmişlerdir. Ortalama bir insan bedeninin içine girebileceği bir genişlik için en uygun ve en ekonomik çözüm dairedir.

Gereklilik: Herhangi bir olaya müdahale etmek ve hızlı giriş çıkışlar için daire şekli logar kapakları için vazgeçilmez bir geometridir. Her açıdan giriş için çok uygundur. Aşağı inerken veya yukarı çıkarken, tırmanma hareketinden kaynaklanan sağa sola doğru oluşan dönme hareketleri ve açılı kol hareketleri köşeli yollarda insan için tehlike yaratmaktadır.

Yararlılık: Logar kapaklarının uzun süre açılmaması yüzünden oturduğu yuvaya sıkışması olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda büyük araçlara gerek duymadan görevlilinin kapağa küçük bir güç uygulayarak merkezi bir dönme hareketi sağlaması sıkışmış olan kapağı kurtarmak için yeterli olacaktır. 

Logarlar yapılırken içlerine merdiven şeklinde demirler monte edilir. Sebebi ise logarlar temizle ve muayene esnasında işlemin yapılması dahilinde personellerin daha rahatlıkla işlemi yapmaları içindir. 

 
 
7/24 Destek Hattı

+90 536 859 85 05

Çözüm önerilerimiz için bizi arayın

Müşteri İletişim Formu