Hizmetlerimiz

Ankara Klozet Tıkanıklığı Açma

Ankara klozet tıkanıklığı açma. Klozetler günlük hayatımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Klozetin en fazla kullanım nedeni, yaşlıların, çocukların, hamilelerin, engellilerin rahat bir şekilde ihtiyaç gidermesinden dolayıdır.

Klozetlerin tıkanması hayatta başımıza her an gelebilece, çözümü amatör yollar ile yapılamayacak kadar büyük ve zahmetli bir problemdir. Bu problemlerle karşılaştığınız zaman, günde bir kaç kere kullandığımız klozeti kullanamayacak ve evinize kötü kokular, berbat bir manzara, kirli, hijyensiz, mikrobik bir ortam oluşur.

Klozet Tıkanıklığı Açma

Klozet tıkanıklığı sorunu, çözümü basitmiş gibi görünebilir fakat siz bu sorunu kendi başınıza el veya basit kimyasal yada yanlış pompalama usülleri kullandığınız anda yada dışarıdan aldığınız basit tel sustalar ile gidermeye çalıştığınız takdirde, klozet tıkanıklığını geçici olarak açabilirsiniz veya başınıza gelebilecek daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 

Klozet Tıkanıklığına Uygulanan Amatörce Yöntemler ve Sonuçları

1. Pompalama Yöntemi

Klozetin ''S'' parçası klozetin kendi içerisinde bulunan suyu belli bir seviyede tutarak pis kokuları banyonuzda veya tuvaletinize ulaşmasını engeller. Pompalama yöntemi yapıldığında ''S'' parçasının içerisindeki bulunan atık maddeyi hava basıncı ile banyonuzun yada tuvaletinizin atık su borusuna ulaşmasını amaçlamaktadır. Pompalama işleminin akabinden kullanılan bol su atık su borusuna ilerlemesine ve 45°-90° dirseklere takılmasına ve pis su tesisatındaki bağlantı borularının kapanmasına dolayısıyla atık su tesisatınızın kısa bir zaman sonra tekrar tıkanmasına neden olabilir.

Klozet Tıkanıklığı Açma

2. Kimyasal Yöntemi

Klozet tıkanıklığı açma işleminde daire sakinlerinin en çok tercih ettikleri yöntemlerin başında gelir. Kimyasal vasıtası ile klozeti açma yöntemi, çözüm potansiyelinden dolayı sizlere cazip gelebilir lakin ki kullanılacak kimyasal oranı yüksek olduğu takdirde bu kimyasallar su ile reaksiyona girerek atık su borusu içerisinde tahribatlar yapma neticesine sebep olabilir. Çıplak elle temas ettiğinizde, kimyasalı soluduğunda, elbisenize veya çevreye sıçradığında cildinize veya çevrenize ciddi hasarlar verebilir. Klozet açma işlemini kimyasal yöntemi ile bertaraf edemeyebilirsiniz.
Klozet Tıkanıklığı Açma
 

3. Demir Çubuk Yöntemi

Çevreden temin edilip el yordamıla yapılan amatör yöntemlerden bir tanesidir. Klozeti sökmeden klozetin içerisine insan gücü ile gelişigüzel bir şekilde demir çubuk sokmaya çalışmak klozetinizin atık su gideri borusuna, ''S'' borusuna ve klozetinizin atık su sistemine hasar verebilir. Hatta ve hatta klozetinizin borularının iç cidarlarına zarar vererek çatlatıp su kaçaklarına ve sus sızdırmalarına neden olur.

Klozet Tıkanıklığı Açma

4- Mini Spiral Yöntemi      

Amatör kişilerin kullanmış olduğu diğer bir yöntem çeşidi ise mini spiral teller ile müdahaledir. Dışarıdaki bayi ve marketlerden alabileceğiniz bu tür amatör aletler küçük çaplı ve kısa boru hatlarında bulunan ufak atıkları temizlemek için ev hanımlarının genellikle evlerinde bulundurdukları alet çeşitlerindendir. Bu aletler büyük çaplı atık su borularında ve güçlü, sert tıkanıklarda denenebilir fakat ne derecede sonuç alabilirsiniz ?

Klozet Tıkanıklığı Açma

Klozet tıkanıklığının oluşumundaki etkenler atık su tesisatının dizayn edilirken yapılan hatalardan, hatalı boru montajlarından ya da apartmanların kullanımının çok uzun süreli olmasından dolayı yıpranmalarından ve deformasyonlardan kaynaklanmaktadır. kaynaklanmaktadır. 

Klozetin atık su tesisatının bağlandığı dikey atık su kolonunun pik döküm veya aspest yada kurşun olması yıllar boyunca kullanılan bu boruların içlerinin zamanla suyun yapısındaki maddeler; klor, sülfat, kireç gibi, deterjan kalıntıları, paspas ipleri çevresel atıklar ile dolmasına ve boru çapınının daralarak kullanılmaz hale gelmesine neden olur.

Klozet Tıkanıklığı Açma

Klozet Tıkanmasının Nedenleri

Klozet tıkanıklığının diğer bir nedeni ise kolonlarda bulunan kat borularının bağlandığı çatal borularda tıkanıklık hadisesinin meydan gelmesidir. Bunu sonucunda, üst kattan dökülen atık sular tıkalı çatalın bulunduğu daireyi direkt olarak etkiler. Yani üst kattaki değerli komşunuzun ürettiği atık sular sizlerin banyo veya tuvaletlerinizde yüzeye çıkarak yayılmaya başlar.

Klozetlerin işlevselliğini yitirmesi halinde bir çok zor durumlarla karşılaşırsınız. Bu durum sık sık başınıza gelebilir. Bu sorunların başında ise klozet sisteminiz kurulurken ya da tadilat yapılırken dikatsizlik ve tecrübesizlikten kaynaklı yapılan tesisat hatalarıdır.

  • Alaturka tuvaletinizi klozet sistemine çevirtirken alaturka tuvaletin ''S'' sifonunu iptal edilmesinin unutulması ya da değiştirilmemesi.
  • Mevcut tuvalet taşının S sifonunun değiştirilmediği halde üzerine klozetin otutturulması.
  • Eski ve yaşlı binalarda bulunan S sifonlarının çok eski ve pik olması.
  • Banyoda klozet pis su tesisatı döşenirken 70 mm ve daha az çaplı boru kullanılması.
  • Banyoda atık su tesisatı döşenirken 90dirseklerin gereğinden fazla kullanılması.
  • Dikey kolon borusundan itibaren banyo içi atık su tesisat borusunun metrajının gereğinden fazla uzun döşenmesi.
  • Klozet hattının diğer hatlardan arılıp mümkünse tek hat olarak, dikey atık su borusuna kadar götürülmesi.

 

 
7/24 Destek Hattı

+90 536 859 85 05

Çözüm önerilerimiz için bizi arayın

Müşteri İletişim Formu