Hizmetlerimiz

Ankara Su Kaçağı Tespiti

Ankara su kaçağı tesbiti. Su kaçağı, günlük hayatta sıklıkla karşılaşılmayan fakat karşılaşıldığında çaresizlik ve arayış içine sürükleyen büyük bir problemdir.

Çünkü su kaçağının yeri tam olarak bilinmemekle beraber, bilinçsizle hareket ettiğinizde konutunuza ya da iş yerinize maddi masraflar açabilecek bir sorundur.

Su Kaçağı Belirtileri

Evde su kaçağı  ya da işyerinde su kaçağı bulunduğunu bir kaç belirti ile anlayabilirsiniz. Bu belirtiler basit gibi görünse de büyük su kaçaklarının bir izi olabilir.

1) Kullanılmadığı Halde Su Saatinin İlerlemesi

Sularınız kapalı fakat su saatiniz dönüyorsa, su tesisatınızda su kaçağı var demektir. Çünkü su kullanmadığınız zaman sayacınız ilerlemez.

Su Kaçağı Tespiti

2) Damlama

Üst katın tabanından, alt katın tabanına su damlaması su kaçağı belirtisidir. Her damlatma su kaçağı anlamına gelmememesi ile birlikte çok sık damlayan ve sürekliliğini yitirmeyen damlalar şiddetli su kaçağının işaretidir.

Su Kaçağı Tespiti

3) Ses

Islak zeminlerde bulunan seramiklerden su yüzeye çıkmayacağı için sadece zemine yakın temiz su borularından şiddetli ve devamlı bir ses duyabilirsiniz. Gürültünün az olduğu zamanlarda damlama sesi belirgin bir şekilde duyulabilir.

Su Kaçağı Tespiti

4) Rutubet

Su kaçağı az bir miktarda ise yapı elemanları (duvar, sıva, tuğla, şap vb.) suyu emerek sadece suyun emilemediği bölgelerde nem kokusu, küf izeri ve kararma görülür. Duvarlarda açık kahverengi tonunda da görülebilir.

Su Kaçağı Tespiti

5) Zemin ve Duvar Isınması

Kapalı devre kalorifer sisteminde ve sıcak su tesisatındaki su kaçağının belirtisi olan bu olay; Isı farkının yüzeyi ısıtmasıdır. Yani, su kaçağının etkisiyle dağılan suyun ısınmasıyla, duvarda ya da zeminde aşırı ısınma olması sisteminizde su kaçağı olduğunun en büyük belirtisidir.

Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Nasıl Oluşur ?

  • Su kaçağı demir ve bakır borularda metal aşınmasıyla başlar ve zamanla borunun çürümesi ve delinmesiyle ortaya çıkar.
  • Plastik borularda ise PPRC borularda, usta hatası sonucunda boru ve ek parçaların kaynak bölgelerinde ısı ve basınç farkıyla ortaya çıkar.
  • Polietilen borularda ise ek parçaların yanlış montajı ve gereğinden fazla sıkılmasıyla su kaçağı oluşur.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır ?

Su kaçağı tespiti, teknoloji gelişmeden önce varsayımlar üzerinden bulunuyordu. Fakat bu işlem gerçekleştirirken bir çok masraf açılıp, dekorasyona zarar verilmekteydi. Ayrıca bu yöntem teknolojinin gelişmesi ile geçerliliğini yitirdi.

Teknolojinin gelişmesi ile su kaçağı tespiti, önce dinleme cihazları ile yapılmaya başlandı. Fakat ses yankılanması ve yansımasından dolayı yanlış tespitler sıklıkla yaşanıyordu. Yapılan bu yanlış tespitler, gereksiz masraflara ve harfiyatlara neden oluyordu.

Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Bunun üzerine bu yöntem daha da geliştirilerek "Termal Kamera" yöntemi ortaya koyuldu. Fakat termal kamera da bu işlemi tek başında gerçekleştirmeye yetmedi. Çünkü su kaçağı tespiti için gerekli sıcaklık farkı ve ısı dağılımı yüksek olması gerekmektedir.

Rem-Ar firması olarak AR-GE çalışmalarımız sonucunda bir makine dizayn ederek termal kameraya adapte ettik ve su kaçağı tespitinde bir devrim başlattık.

Su Kaçağı Tespiti

İŞTE O  DOĞRU YÖNTEM

  • Su kaçağı görülen yerin tesisat şebekesine makine bağlanır.
  • Şebeke sıcak su verilerek bar ölçümü yapılır.
  • Bar düşmesi sonucunda, aramaya geçilerek tesisatın boru hatları belirlenir.
  • Boru hatlarındaki arıza, termal kamera ile (sıcaklık farkı sayesinde) görüntülenir.
  • Görüntülenen yer fotoğraflanarak işaretlenir ve dinleme cihazı ile sesi kontrol ederek, kaçak teyit edilir.
  • Kaçağınızın durumuna göre rapor çıkartılır ve sizlere onarım için çözüm önerileri sunulur.

Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir ? 

Su kaçağı tamiri, tesisatın ve yüzeyin aynı cins malzemeleri kullanılarak yapılmalıdır. Yapıştırma, suni malzeme, kelepçeleme gibi geçici ve basit yöntemlere başvurulmamalıdır. Çünkü, bu geçici yöntemler ileride tesisatın diğer bölgelerini deforme ederek farklı su kaçağı oluşturur.

 

 
7/24 Destek Hattı

+90 536 859 85 05

Çözüm önerilerimiz için bizi arayın

Müşteri İletişim Formu